אגוזים? לא רק לסנאים

2

"אחד העקרונות שמנחים אותנו במטבח, הוא שכל מה שאנחנו מכניסים לפה הוא רק מה שאנחנו יכולים להכין לבד בבית", מסביר יוני טסקר, שהחל להכין לפני כמה חודשים גבינות על בסיס אגוזים, ומאז הספיק אפילו לפתוח עסק בתחום – "סנאי קטן"

הגבינות שמייצר יוני טסקר ככל הנראה לא דומות בטעמן ובמהותן לגבינות אגוזים אחרות, או כאלו שאתם רגילים להכין בבית: מדובר בגבינות שעוברות תהליך התססה, באמצעות פרוביוטיקה, כך שהטעם הסופי דומה באופן כמעט מחשיד לדבר האמיתי. על כך מספר טסקר: "זה תהליך מאוד יפה של הטבע, שמשהו קורה ככה בתהליך טבעי. אנחנו מכינים גבינות מכל מיני אגוזים, ובעיקר מקשיו, על ידי התססה לקטית, שדומה להתססה של גבינות 'אמיתיות', תהליך שנהוג לקרוא לו גיבון. התהליך נעשה באמצעות פרוביוטיקה, שאותה אנחנו יוצרים מהנבטה של דגן. אחרי שהוא מונבט, המים מקבלים את האנזימים והופכים למים פרוביוטים, אותם אנחנו טוחנים ביחד עם האגוזים".

לפני כמה חודשים, החליט טסקר לקחת את האהבה שלו לגבינות אגוזים צעד אחד קדימה, ופתח עסק קטן לגבינות אגוזים, "סנאי קטן" שמו. מה שמעניין בגבינות הללו, הוא שבדומה ליין טוב, גם הן משתבחות עם הזמן (לא נגזים ונאמר שנים). "נניח שמישהו קנה את הגבינה ושכח אותה יום-יומיים בחוץ? אז ההתססה פשוט תימשך. בניגוד לאינסטינקט הראשוני, שגורם לנו לחשוב שהגבינה תתקלקל, זה דווקא לא ככה. מה שקורה הוא שתהליך ההתססה נמשך, ולכן הגבינה פשוט תהפוך להיות חמוצה יותר, נניח כמו לַבַּנֶה".

טסקר עם אשתו גאיה והתינוקת

טסקר עם אשתו גאיה והתינוקת

 "אגוזים לא יגרמו לאדם להשמין"

יש שירימו גבה, ויגידו שעם כל הכבוד למקומם של האגוזים במטבח הטבעוני, בכמויות מסוימות זה עלול להיות משמין. עם זאת, קשה לדבוק בטיעון כזה כשרואים את טסקר. איך לומר? שמירה על משקל נמוך לא ממש מהווה בעיה עבורו.

"כמו שאפשר לראות אני לא סובל מעודף שומן", הוא מסביר בגיחוך קל. "אגב, בדיקות הדם שלי מוכיחות שהברזל שלי קפץ מאוד בשנה האחרונה, אבל השומן לא עלה בכלל, וצריך להבין שאני צורך המון אגוזים. אז יש כאלו שיגידו שאני עילוי, בסדר, אבל זה לא ממש נכון. קראתי הרבה מאוד מחקרים וקשה לתפוס את זה אבל השומן שיש באגוזים הוא לא כמו שומנים אחרים. אם נסתכל למשל על פירמידת המזון, בקצה המשולש רואים שומנים – מרגרינה, אבוקדו, חמאה, שמן קנולה והאגוזים, כולם באותה קטגוריה. צריך להבין שזה מטעה, כי אנחנו יודעים שלמרגרינה למשל, אין איכות זהה כמו שומן מאבוקדו. צריך לעשות אבחנה יותר טובה בין שומן שטוב לנו ושומן שלא טוב לנו. מההבנה שלי והמחקרים שקראתי בנושא, אגוזים לא יגרמו לאדם להשמין, זה הרבה יותר מיתוס מאשר עובדות".

גבינות אגוזים. "סנאי קטן"

בהקשר זה, טסקר מסביר ש"הסיפור שהחלטנו להפוך את זה לעסק היה שזה בעצם להנגיש מוצר שבאופן טבעי אנשים לא אוכלים הרבה – אגוזים. אני מכיר את היתרונות הבריאותיים של האגוזים, וזה גם אחד השיקולים שלי כשאני מחליט אילו גבינות לייצר. למשל שמעתי שאפשר להכין גם גבינות מגרעיני חמנייה, אבל הם מלאים באומגה 6 והדעות לגביו חלוקות אז אני מעדיף להימנע מזה".

לסיום, הוא מצהיר כי "המטרה היא להנגיש את המוצר לעוד אנשים, ובגלל זה אני גם לא מחביא את המתכונים שלי, להפך, אני מפרסם אותם בכל הזדמנות. המטרה שלי היא לא למכור כמה שיותר, אלא להנגיש את העניין הזה, אבל הבעיה שאפילו משהו פשוט, כמו להתסיס מלפפון חמוץ, נניח, רוב האנשים פשוט בוחרים לא לעשות את זה. כי זה מפחיד אותם, שאולי זה לא יצליח, וכמה שאני אסביר להם שזה לא כל כך מורכב ולא מפחיד, יהיו את אלה שלא משנה מה, הם לא יעשו בעצמם גבינה בבית, ובשביל זה אני פה כדי לאפשר להם ליהנות מגבינות אגוזים גם בלי לדעת להכין אותן".

שיתוף ברשתות חברתיות

2 תגובות

מה דעתך?