אומגה 3 מן הצומח – בשורה לטבעונים

1

במשך שנים רבות נשלט שוק האומגה 3 על ידי אומגה 3 מדגים, אולם בשנים האחרונות ישנה תופעה הולכת וגוברת של צרכנים הנוטלים אומגה 3 מן הצומח. מדוע חשוב לאזן בין אחוזי האומגה 3 ואומגה 6, למה לימדו אותנו כי מקורה של האומגה 3 הוא דווקא בדג, והאם זה נכון? וגם – כיצד ייתכן שבקרב טבעונים וצמחונים נצפו רמות גבוהות יותר של החומצה החיונית?

 

כדי להבין מהי למעשה אומגה 3 ומה סגולותיה, יתרונותיה וחסרונותיה, צריך קודם כל לדעת שקיימים שלושה סוגים מוכרים של חומצות שומן מסוג אומגה 3: EPA, DHA, ALA. בנוסף, חשוב להבין ש-ALA, ראשי תיבות של Alpha Linolenic Acid, היא חומצת השומן הצמחית והיא המקור לכלל חומצות השומן מסוג אומגה 3, כך שממנה ניתן לייצר את נגזרותיהן של EPA ו-DHA, המופקות כיום מדגים. למרות שנהוג להסביר שדגים מייצרים אומגה 3 באופן טבעי, בפועל הדגים באוקיינוס ניזונים מאצות מיקרוסקופיות המכילות חומצת שומן אומגה 3 מן הצומחALA.הדג, בעזרת הכבד,ממיר את ה-ALA לנגזרותיה שהן חומצות השומןEPA ו-DHA. באמצעות תהליך מיצוי אגרסיבי, מופק שמן הדגים המכיל חומצות שומן אלו ומשווק ישירות לצרכן. לאור זאת, במשך שנים רבות הסברה הייתה שמי שאינו צורך אומגה 3 מדגים אינו מקבל את התוספת הדרושה של חומצות השומן.

יתרונותיה של חומצת השומן הצמחית

כעת נשאלת השאלה, מהן יתרונותיה של חומצת השומן הצמחית ALA? ראשית, היא היחידה המוגדרת כחומצת שומן חיונית, כלומר היא היחידה אשר גופנו זקוק לה לצורך תפקודו התקין אולם הוא אינו יודע לייצר אותה בעצמו. לפיכך, עלינו לצרוך אותה ממקור חיצוני (מזון או תוספי תזונה). מקורה של ALA נמצא בזרעים, אגוזים, עלי ירקות ירוקים, אצות ובמרווה המרושתת. שרון צור, נטורופת ומרצה בתחום, מפרט כי "כיום, המקור האיכותי ביותר לחומצת שומן ALA נמצא בשמן זרעי המרווה המרושתת. מדובר בזן ספציפי ואיכותי של צמח המרווה אשר התגלה על ידי מכון וולקני ומכיל ריכוז של 50% חומצת שומן ALA ועוד מגוון רכיבים חיוניים פעילים".
מחקרים רבים מעידים על כך שההשפעות הבריאותיות שלחומצת שומן הצמחית נרחבות וכוללות הגנה מפני מחלות לב וכלי דם, ויסות של התגובה הדלקתית בגוף האדם, תפקוד והתפתחות המוח אצל תינוקות וילדים, תסמינים של גיל המעבר,לחץ דם, הורדת כולסטרול, חרדה, הריון והנקה, מחלות נפשיות, זיכרון, דלדול העצם (אוסטיאופורוזיס), מחלות עור (פסוריאזיס, אסטמה של העור), נשירת שיער, מערכת העצבים, מערכת החיסון ועוד.

אומגה 3 ואומגה 6– מה ההבדל?

חומצת שומן נוספת – אומגה 6 (Linoleic Acid – LA) מוגדרת אף היא כחומצת שומן חיונית ביחד עם האומגה 3.לצורך תפקוד תקין של הגוף, יש לצרוך את שתי חומצות השומן החיוניות הללו ולשמור על איזון ביניהן. למרבה הצער, הרגלי התזונה אשר התפתחו בעשורים האחרונים ברחבי העולם המערבי מובילים לצריכה גבוהה של חומצות שומן מסוג אומגה 6, ולצריכה נמוכה יחסית של חומצות שומן מסוג אומגה 3, מה שמערער את איזון הגוף שכן בעוד שחומצות שומן מסוג אומגה 3 ידועות כנוגדות דלקות, חומצות שומן מסוג אומגה 6 ידועות דווקא כבעלות תכונות המעודדות דלקות.
על פי מחקרים שונים, היחס האידיאלי בין אומגה 6 ל-3 הוא 1:4, בעוד היחס הממוצע בתזונה הישראלית עומד על 1:24, ויש הטוענים כי הוא אף עומד על יחס גבוה מכך. היחס הגבוה בין אומגה 6 ל-3 נמצא כמעודד התפתחות מחלות שונות, כולל מחלות לב וכלי דם, סרטן, אוסטאופורוזיס ומחלות אוטואימוניות המתאפיינות בדלקת. לאור זאת, חומצת השומן אומגה 3 הצמחית,ALA, היא האחראית העיקרית בכל הנוגע לאיזון החשוב בין אומגה 3 לאומגה 6.

יותר אומגה 3 בקרבם של טבעונים וצמחונים

אחוז ההמרה של חומצת שומן ALA, בגוף האדם, לחומצות EPA ו-DHA מוערך בשיעורים משתנים הנעים בין 1%-20% ותלויים במין, בגיל, בצרכי הגוף ובריכוז חומצות שומן אומגה 3 בדם. מחקרים רבים מוכיחים שההמרה בגוף האדם מספקת בהחלט. אחוזי ההמרה הגבוהים (מאות מ"ג ויותר מכך), אצל הדגים, מאוד נוחים עבור יצרני שמני הדגים, אך מסתבר שלגוף האדם הם נוחים פחות. גוף האדם יודע לנצל חומצות שומן חיוניות בדיוק בהתאם לצרכיו הפיזיולוגיים, ומינונים גבוהים של אותן נגזרות אינן מיטיבות עם גופינו. הגוף אמור לצרוך אומגה 3 בצורתו הטבעית והראשונית וללא ה"תיווך" של הדג. בצריכת אומגה 3 מן הצומח, גוף האדם מקבל את שלושת סוגי האומגה 3 הידועים, גם את אלו המופקות מדגים. הוא מקבל אותן בצורתן המקורית והנקייה, וללא התערבות ידי אדם או תהליכי עיבוד אגרסיביים. אין חשש לרעלנים ולכספית, אין חשש לטעם או לריח לוואי ואין חשש לפגיעה אקולוגית ולמיעוט הדגה באוקיינוסים.
הדר נבון, נטורופתית, מסבירה כי "האינדיקציה הברורה ביותר ליעילות חומצת ה-ALA מגיעה ממחקרים המשווים צרכני אומגה 3 ממקורות צמחיים בקרב טבעונים וצמחוניים לבין צרכני אומגה 3 מדגים. במחקר אירופאי מקיף מ-2013 שנערך על למעלה מ-5,000 משתתפים, נבדקו אוכלי בשר ודגים אל מול צמחונים וטבעונים שאינם אוכלים דגים או צורכים תוספי תזונה של שמן דגים. למעשה המקור הבלעדי שלהם לאומגה 3 היה ALA הצמחית והמחקר הראה שהטבעונים והצמחונים בניסוי המירו בהצלחה את חומצת השומן הצמחית ALA, מה גם שרמת ה-EPA וה-DHA בדמם הייתה מספקת ואף מעבר לכך".
בעידן שבו טבעונות וצמחונות הפכו להיות נחלת רבים, בעוד שיש מי שמחפש תחליף לגבינות ולבשר, יש גם מי שמחפש תחליף לאומגה 3 מדגים, לעיתים מסיבות בריאותיות הקשורות לכספית ורעלנים המצויים באוקיינוס, לעיתים מסיבות אסתטיות הקשורות לטעם ולריח הקשה של שמן הדגים, ולעיתים גם מסיבות אידיאולוגיות שבסיסן בהימנעות מצריכת מוצרים מן החי. לאור זאת, טוב לדעת שיש מקורות נוספים לחומצת השומן החשובה אומגה 3, ביניהן צמח המרווה המרושתת.

שיתוף ברשתות חברתיות

תגובה אחת

מה דעתך?