הגוף הוא מקדש? אז נקו אותו

0

בדיוק כפי שבית זקוק לניקיון, כך גם הגוף. בכדי לנקות את גופנו מרעלים ומזיקים, כדאי להיעזר בצמחי מרפא, אך חשוב לדעת איזה צמח מתאים לאיזו מטרה. מדוע כדאי לשלב אלוורה טרייה בשייק הפירות, מה תפקידו של הכורכום ולמה מסייעים זרעי הכוסברה?

 

הם נמצאים בכל מקום – במזון, בריסוס על גבי פירות וירקות, בחומרי הניקוי שלנו ואפילו באוויר שאנחנו נושמים – רעלים. גם הקפדנים שבינינו בכל הנוגע למזון אורגני ובריא, אינם חפים מהרעלים שנמצאים בכל מקום ושספיגתם אינה בשליטתנו. בין אם מדובר בזיהום אוויר, במי השתייה או בקרינה, אנחנו חיים בעולם בו גופנו נדרש להתמודד עם כמות רעלים עצומה.
לכן, בדיוק כמו שבית זקוק לניקיון אחת לתקופה, כך גם הגוף. אמנם גופנו מצויד במערכת ניקוי והפרשת רעלים מעולה, אך עוצמתה של המערכת ובעקבות כך גם יעילותה, נחלשת עם השנים. תופעה זו היא תוצר של סיבות שונות וביניהן אכילה לא מאוזנת, מתח נפשי, עומס גופני והזדקנות הגוף, זאת לצד צריכת תרופות ורעלים מהסביבה. במצב כזה, בו המערכת נאלצת לתפקד במלוא העוצמה לטובת ניקוי ופינוי רעלים מגופנו במשך שנים רבות, יגבר העומס המטבולי (הרעלי) על יכולת הגוף לטיהור רעלים וזה למעשה הזמן שבו מתחילות להיווצר מחלות עקב הנזקים שמחוללים אותם הרגלים לרקמות הגוף.
מצב הבריאות כיום בעולמנו ובפרט במערב עגום. מחקרים סטטיסטיים מראים כי אחד מכל שני בוגרים סובל ממחלה כרונית, כמעט 65% מהמבוגרים נוטלים תרופות מרשם ויותר מ-30% סובלים מהשמנת יתר חמורה. עוד בתרבויות קדומות וברפואות מסורתיות כדוגמת הרפואה הסינית והרפואה ההודית, שהקדישו זמן רב ומחשבה להבנת גופו ונפשו של האדם, הבינו שגופנו עובד בצורה נפלאה והרמונית וכי חלק חיוני בתוך הרמוניה זו הוא יכולתו המדויקת והיעילה של הגוף לנקות מתוכו רעלים.
במרביתן של המסורות הללו היה ניקוי הרעלים חלק מרכזי בהליך הריפוי. חשוב לדעת שישנן דרכים רבות לניקוי רעלים מהגוף, ואין רק דרך אחת נכונה. כל השיטות טובות ומביאות את תהליכי הגוף הטבעיים לניקוי רעלים לכדי המרצה ושיפור פעילות זו.

אייס תה

מפנים רעלים בעזרת צמחי מרפא

חלק חשוב בניקוי רעלים הוא השימוש בצמחי המרפא. מטרת צמחי המרפא בשילוב עם תכנית ניקוי היא להמריץ בצורה אקטיבית את פעולתם של איברי הניקוי בגוף, וכך לחזק את הגוף בזמן תהליך הניקוי ולמנוע תופעות לוואי לא רצויות. בבואנו לשלב צמחי מרפא בתהליך ניקוי חשוב לזכור כי פעולה קיצונית וחזקה מדי אינה יעילה ואף עלולה לגרום לנזק לגוף, לכן חשוב לבחור בצמחי מרפא עדינים יותר ולהשתמש בהם למשך תקופה ממושכת, כך שיתאפשר לגוף להתחזק ולהעצים את הליכי הניקוי הטבעיים בהדרגה. אז אילו צמחי מרפא מתאימים למטרות אלו?
כורכום – מצמחי המרפא הנחקרים ביותר ובשימוש מזה אלפי שנים לתהליכי ניקוי. עמוס בחומרים פעילים צמחיים אשר משמים כנוגדי חמצון, משפרים וממריצים את פעולת הכבד וכיס המרה, משפרים את פעולת מערכת העיכול, מדללים דם ומשמשים להרגעת תהליכי דלקת בגוף. לכן, הוסיפו את התבלין הזהוב למזונכם בעת הליך הניקוי. כמו כן, קיימים כיום תכשירים עוצמתיים על בסיס תמצית כורכום.
גדילן מצוי – אותו קוץ אשר פורח בסגול בחלקים נרחבים בארצנו. זרעי הצמח משמשים להמרצת פעילות הכבד וכיס המרה בצורה יעילה ביותר. שלבו את זרעי הגדילן הטחונים במזון (אפשר לפזר על סלט) או השתמשו בתכשירים המבוססים על תמציות מחוזקות של גדילן מצוי.
אלוורה  האלוורה בצורתה כג'ל איכותי בעלת פעילות נוגדת דלקת עוצמתית ביותר, משקמת רקמות, מחזקת מערכת חיסון. האלוורה תורמת רבות להורדת חומציות ברקמות הגוף, לשיפור בפעילות הכבד ומערכת העיכול ובכך תורמת לניקוי הגוף. כדאי לצרוך אלוורה ביתית (ריבוע של כ-5 ס"מ לערך מהצמח הטרי, מהחלק הג'לטני בלבד ולא מהקליפה) כחלק משייק פירות או להשתמש במוצרי ג'ל אלוורה איכותיים המצויים בשוק.
שן ארי – צמח זה הגדל בארצנו משמש לפעולה כפולה בכל הנוגע לניקוי רעלים. עלי הצמח משמשים כמעודדי שתן ובכך מסייעים לניקוי רעלים והוצאתם של הרעלים מהגוף. שורש הצמח משמש כמעודד יעיל של פעולת הכבד וכיס המרה וממריץ של מערכת העיכול. השתמשו בעלי שן הארי בחליטת תה ואילו את השורש יש לבשל דקות מספר ורק אז לשתות את התה.
סרפד – משמש כאחד הצמחים הנפוצים והיעילים בתהליך הניקוי. הוא יעיל להמרצת פעילות מערכת השתן ולחיזוק כללי של הגוף. השתמשו בעלי סרפד טריים בעונתם כמרכיב במרקים ותבשילי ירקות או בעלי הסרפד היבשים כחליטת תה.
לענה / שיבא – צמח תבלין פופולארי המצוי בגינות תבלין רבות ומשמש מזה אלפי שנים כצמח המעודד תהליכי ניקוי והפרשה של רעלים ע"י המרצת המערכת הלימפתית, המרצת פעילות הכבד וכיס המרה ומערכת העיכול. השתמשו בעלי הצמח (טרי או מיובש) בחליטות תה.
זרעי ועלי כוסברה – צמח שכיח זה במטבחנו הוא מהצמחים היעילים ביותר לתהליכי ניקוי רעלים. התרכובות הביו כימיות המיוחדות בצמח זה קושרות אליהן מתכות חופשיות אשר גורמת לנזק רעלי לרקמות הגוף, ומשחררות אותן מן הרקמות ומחוץ לגוף. בכוסברה תרכובות נוגדות חמצון רבות העוזרות להמרצת פעילות ניקוי הרעלים.
תה ירוק – עלי התה הירוק משמשים עוד במסורות הקדומות כצמח מרכזי בתהליכי ניקוי. עלי התה עמוסים בנוגדי חמצון, בחומרים אשר משפרים את חילוף החומרים, מעצימים את פעולת הכבד וכיס המרה ומשפרים את פעילות מערכת העיכול. השתמשו בעלי תה ירוק מאיכות טובה כחליטת תה.
בנוסף לצמחים הללו, כדאי לדעת שצמחי מרפא רבים המשמשים אותנו במטבח כתבלינים, עמוסים בחומרים פעילים אשר ממריצים את פעולת הניקוי. תבלינים אלו, ביניהם ג'ינג'ר, קינמון, הל וזרעי שומר מייעלים את פעולת המערכת הלימפתית, משפרים וממריצים את פעולת הניקוי ומושלמים.
ולסיום, המלצה לתערובת תה נעימה וטעימה לניקוי רעלים, אותה ניתן לשתות קרה או חמה: היביסקוס, עלי ורדים, ציפורן חתול (קלנדולה), סרפד, מנטה, יסמין, לענה. ערבבו את הצמחים בכמויות שוות, השרו מספר דקות במים ושתו לרוויה.

 

באדיבות יגאל קוטין ND, נטורופת, מטפל איורוודי, הרבליסט קליני ומרצה בכיר במכללת רידמן – מגמת נטורופתיה

שיתוף ברשתות חברתיות

מה דעתך?