המדריך המקוצר למציאת נעל טבעונית

6

יש מי שנוהג לחשוב שטבעונות מסתכמת במה שנמצא (או לא נמצא) בצלחת. אבל כיום זה די ברור, שבדיוק כפי שלא נרצה למצוא איברים של חיות אצלנו בצלחת, גם לא נרצה את עורן או פרוותן על רגלינו או בארון הבגדים. נעליים טבעוניות – איך מוצאים אותן, ומה בעצם עלינו לחפש?

הטבעונות התחזקה מאוד בארץ במהלך השנים האחרונות, וזה מבורך, אבל דווקא בכל הקשור לאופנה טבעונית, נראה שהמודעות עוד לא הגיעה למיינסטרים. אז איך מוצאים נעליים טבעוניות, ומה בעצם צריך לבדוק כשאנחנו באים לקנות נעליים? קבלו את המדריך המקוצר לאיתור נעל טבעונית.

עקב אכילס – הסוליה הפנימית

בעבר, נהוג היה לחשוב שנעליים זולות בהכרח אינן עשויות עור. לרוע המזל, "שיטת" הסינון הזו לא ממש עובדת, כי היום כבר ידוע שגם בחנויות זולות, חלקים מן הנעל עשויים מעור. כן כן, לפעמים זו "רק" הסוליה הפנימית, אבל לנו זה לא ממש משנה. עור זה עור. לכן תמיד הקפידו לקרוא את תווית הרכיבים של הנעל, כולל הסוליה, הסוליה הפנימית וכל חלק בנעל.

sandal-476365_640

דמוי עור? אז זהו, שלא

לא מספיק שאנחנו נאלצים להתמודד עם מוכרות שמנסות למכור לנו עור במסווה ("אה, חשבתי ששאלת אם זה עור כי זה איכותי יותר, אז לא אל תדאגי אין בזה טיפת עור, באמת"), מתברר שגם קריאה של רשימת המרכיבים ממנה מיוצרת הנעל, עשויה רק לבלבל עוד יותר. כך למשל, בשנים האחרונות עלתה המודעות לרכיב המכונה Pu Leather, שעד לא מזמן היה נהוג להחשיב אוטומטית כעור סינתטי. עם זאת, חשוב לדעת שלעיתים רבות החומר מוצג כסינתטי, בעוד הוא מכיל אחוז מסוים של עור ושאריות עור בציפוי פלסטיק (התופעה הזו נפוצה בעיקר במוצרים שמגיעים מסין). במקרה כזה, כמובן שהנעל איננה טבעונית.

סימון בינלאומי

רבים אינם יודעים שקיים סימון לרכיב הנעליים, והוא אפילו פשוט ונוח לשינון. אפשר כמובן לשמור את התמונה הבאה ופשוט לשלוף אותה ברגע המדידה. כמובן שעור/עור מצופה אינם טבעונים, בעוד טקסטיל ו"אחר" הינם טבעונים בדרך כלל, ולא מכילים סבל.

שיתוף ברשתות חברתיות

6 תגובות

 1. מוטי ב

  חומר אחר הוא לא טבעוני בהכרח.
  קניתי פעם נעל לטיולים שהיה רשום עליה חומר אחר, שהתברר שהוא מכיל אחוז מסוים של עור ממוחזר גרוס לחתיכות קטנות.. תבדקו. כמובן שהחלפתי אותה 🙂

 2. בני אדם ממציאים דברים… גם אני קניתי פעם נעל שהיה את הסימון של חומר אחר ואחרי שתיחקרתי את המוכר הוא אמר בסוף שזה הפו לדר הזה.. שזה חתיכות קטנות של עור שמתיכים אותן כנראה.. משהו חולני :/

 3. היא-לי ב

  זו ממש בעיה, הנעליים הזולות הסינתטיות בדרך כלל ממש גרועות, לא נוחות ופוצעות, שלא לומר מתפרקות תוך חודש.
  חבל מאוד שמעצבי נעליים עצמאיים בארץ, שטורחים על עיצובים מרהיבים ואיכות עבודה, אינם משתמשים בחומרים שאינם עור.

מה דעתך?