יצאו מעבדות לחירות

2

שנה של חירות: ענת רפואה, שהובילה את המאבק למען שחרורם של קופי "חוות מזור" מסכמת שנה מהאינטנסיביות והמרגשות בחייה

חג הפסח הוא סמל ליציאה מעבדות לחירות, והשנה אפילו יותר מתמיד: ענת רפואה, שנאבקת מזה שנים רבות למען שחרורן של חיות המעבדה, יכולה לנשום לרווחה לאחר שהצליחה במאבקה כנגד "חוות מזור", מה שהוביל לחילוצם של 1,950 קופי החווה.
"אני פעילה לזכויות בעלי חיים מזה כמעט 20 שנה, וספציפית נגד ניסויים בבעלי חיים כ-16 שנה. בחמש השנים האחרונות אני מנהלת את עמותת 'מאחורי דלתות המעבדה ובתחילת החודש אף מוניתי לנהל את חברת 'שמורת הקופים'", היא מסבירה.
"כשהתנדבתי באגודה נגד ניסויים בבעלי חיים, לפני למעלה מ-15 שנה, תוודעתי לנושא הזה של 'חוות מזור' ולמעשה מאז לקחתי את הנושא הזה באופן אישי מאוד. היום אני יכולה לומר שהובלתי את המאבק נגד החווה בכל השנים האלה, עד לניצחון הגדול לפני חודשיים".

ענת רפואה עם עדי גיל

ענת רפואה עם עדי גיל

"השרים התחלפו, אני לא"

במהלך פעילותה של רפואה כנגד החווה, כולם מסביב התחלפו פעם ועוד פעם, ורק היא ויתר פעילי זכויות בעלי החיים, נותרו עיקשים במאבקם. "פעלתי מול חמישה שרים להגנת הסביבה", היא מצהירה. "הם התחלפו כל כמה שנים, והיה קשה לעבוד ככה. כשהגיע השר גלעד ארדן בשנת 2009, הוא נרתם לנושא הזה והחליט שהוא יביא לסגירת החווה. זה לא היה פשוט מסתבר, גם לא עבורו, אפילו בתור השר להגנת הסביבה זה לא פשוט לסגור עסק שפעל באופן חוקי במשך כל כך הרבה שנים. בנוסף לכל, הם קיבלו תמיכה ועידוד מצד האקדמיה וחברות בתעשייה שעושות ניסויים על בעלי חיים, בין אם תרופות, ביו-טכנולוגיה, קוסמטיקה ועוד".
בתחילת הדרך, עסקו השניים במציאת דרך לסגירת החווה. גם ארדן וגם רפואה ידעו שיופעל לא מעט לחץ, והתכוננו לערעור של בג"צ על כל החלטה שתתקבל, ואז הגיע הרעיון. "חשבתי שצריך להגביל את ייצוא הקופים רק למטרות ניסויים מצילי חיים, כי ידעתי שיהיה קשה להוכיח כזה דבר ושזה יגביל מאוד את הפעילות בתחום", מצהירה רפואה.
"למרבה השמחה זה עבד. כשהתחלנו את המסע לסגירת החווה, הייצוא השנתי עמד על כ-500 קופים בשנה, ומאז שנקבעה המדיניות החדשה הצלחנו לעצור את כל בקשות הייצוא בשנים 2011-2012".
משם הדרך נראתה קצרה, כשבינואר 2013 הועבר חוק לפי בתוך שנתיים אסור יהיה לייצא בכלל קופים לניסויים. היועץ המשפטי לממשלה אישר את הצעת החוק אבל שינה את המדיניות, וקבע שבשנתיים שנותרו ניתן יהיה למכור את הקופים ללא כל הגבלה, ובהחלטה זו למעשה ביטל את מדיניות הייצוא המגבילה, למחקרים מצילי חיים בלבד.
"הבנתי שיש שתי אופציות", מסבירה רפואה. "או שהחווה תמכור את הקופים לכל מעבדה שתרצה, או שיקנו את הקופים אנשים טובים. בשלב הזה יזמתי את הקמת החברה 'שמורת הקופים', שבתחילת החודש התמניתי אף לנהלה. מספר אנשי עסקים התאגדו סביב החברה והתחלנו לגייס כסף. מי שעמד בראש החברה באותו הזמן היה עמוס רון בראש החברה, ובמשך חודשים רבים הוא ניהל משא ומתן לקניית הקופים, כשלכל אורך הדרך אנחנו במתח לגבי סיומו של הסיפור הזה".

צילום: גידי קרטס

"לקחו קופים שהיו כלואים בשבי והוציאו אותם לחופשי"

בינואר 2013 שהו ב"חוות מזור" כ-2,000 קופים, מהם 750 קופים ילידי מאורציוס. "הם שימשו כגרעין רבייה ואותם אסור היה למכור לניסויים. לכן, אנחנו התמקדנו בקנייתם של 1,250 הקופים האחרים, שנולדו כאן בארץ. חודש לפני המועד האחרון למכירת הקופים, כפי שהוצב בחוק שחוקק שנתיים לפני כן, נמצאו שתי חוות בארצות הברית שרצו לרכוש את הקופים", היא מסבירה.
" ביקשנו מהיועץ המשפטי לממשלה לא לאפשר את המכירה הזו, אבל ידענו שאין לנו הרבה סיכוי ולכן המשכנו לחפש מימון נוסף כדי לפדות את הקופים בעצמנו. באותו זמן היינו בקשר עם עדי גיל, בחור ישראלי שהתעשר בארה"ב והבטיח שאם יהיה צורך הוא יקנה את הקופים. הוא נכנס כמנהל בחברת 'שמורת הקופים', ואני זוכרת איך באותו יום שבו הוחלט לאשר את המשלוח לחוות בארצות הברית, הודעתי לו שאנחנו חייבים לקנות את הקופים עכשיו ומיד, תוך 48 שעות. עדי הודיע שהוא קונה את הקופים. הוא פנה לבעלי החווה וסגר עסקה על סך שני מיליון דולר".
ב-24 בדצמבר 2014 נחתם החוזה בין חברת "שמורת הקופים" ל"חוות מזור", לפיו הקופים יועברו לחוות הקופים שתקים החברה. לגבי 750 הקופים ילידי מאוריציוס, המשרד להגנת הסביבה הקים מקלט ביער בן שמן, שם הוקמו חצרות שמאכלסות את אותם 700 הקופים (50 מהם לא שרדו עד אז, שכן חלקם היו מבוגרים מאוד). כעת, לאחר חיפושים רבים, הוחלט כי גם 1,250 הקופים שרכשה חברת "שמורת הקופים" יועברו לבן שמן. לצורך כך, יש להגדיל את המקלט הקיים, השוכן על פני חמישה דונם.
"השגנו ממנהל מקרקעי ישראל עוד 40 דונם בצמוד למקלט. אנחנו מחכים עכשיו לאישור הסופי שאמור להתקבל מיד לאחר פסח וברגע שהוא יתקבל, אנחנו נתחיל להקים את השמורה שתהיה למעשה בשטח ובטיפול של מקלט הקופים. במקביל, אנחנו מנהלים משא ומתן עם המשרד להגנת הסביבה לגבי המימון של הקמת השמורה".
עד שתוקם השמורה, מוחזקים הקופים ב"חוות מזור" על ידי חברת "שמורת הקופים". "זה עולה לנו כ-1,000 דולר ליום", מסבירה רפואה, ומוסיפה באותה הנשימה: "צריך להבין שמעתה ואילך הקופים הללו יהיו באחריותנו כל חייהם. זה משהו שלא היה מעולם. לקחו קופים שהיו כלואים בשבי והוציאו אותם לחופשי, לטבע. יצא לי להיות במקלט בו מוחזקים כרגע קופי מאוריציוס, ואין מה לומר. הם עטים על החיים החדשים, הם משחקים ונהנים מדברים שלא היו להם במשך מרבית חייהם".

שיתוף ברשתות חברתיות

2 תגובות

  1. דקל רימון ב

    ישוחררו כל חיות המעבדות וגם כל שאר בעלי החיים בכלובים, בלולים, ברפתות בקרקסים ובכל מקום שהוא לא הטבע! אמן!

  2. יותם אסנת ב

    הצלת הקופים הוא מעשה אדיר.
    אנשים כענת רפואה, עדי גיל , גלעד ארדן וכל אלה שנתנו יד במהלך פעילות ההצלה, ראויים לכל שבח. תודה ענקית לכול השותפים להצלה הזאת.

מה דעתך?