סבל היופי: חפשו את הארנב

0

תעשיית הקוסמטיקה העולמית עושה שימוש נרחב, גם בימינו, בניסויים על בעלי חיים, זאת למרות שישנם פתרונות חדשניים כמו ניסוי על רקמות במקום על יצורים חיים. אז כיצד ניתן לדעת האם השמפו האהוב או הבושם החדש שיצא לשוק, נוסו על בעלי חיים? פשוט מאוד: פותחים את האפליקציה החדשה של האגודה נגד ניסויים בבעלי חיים

האגודה הישראלית נגד ניסויים בבעלי-חיים השיקה בימים האחרונים אפליקציה חינמית שתכיל מידע נגיש בנוגע לחברות שעורכות ניסויים בבעלי חיים, ומנגד, תסייע לציבור לאתר את החברות שאינן עורכות ניסויים בבעלי חיים ונושאים את תווית הארנב של האגודה. לצד האפליקציה, משיקה האגודה גם אתר אינטרנט ובו מידע נרחב בנושא – choosing.co.il.
עדי וינטר, דוברת האגודה, מסבירה כי "באגודה נגד ניסויים בבעלי-חיים מאמינים שיופי אמיתי מתחיל מלהיות שלמים עם עצמנו ולעשות את הבחירות שהופכות את העולם למקום יפה וטוב יותר".
בהקשר זה, מוסיפה וינטר להסביר ש"יופי זה לכבד את הגוף שלך ולכבד את הגוף של אחרים והוא מתבטא בתכונות החשובות באמת: אכפתיות, אחריות, חמלה והגנה על חסרי ישע, לכן בקמפיין בחרנו להציג בעיקר פעילים ופעילות ולא דוגמניות שמציבות אידאל יופי ריק מתוכן ולא בריא".

אכזריות מיותרת

מסקר שערכה מינה צמח בשנת 2014, עולה כי למעלה ממחצית הציבור (כ-55%) לוקחים בחשבון שיקולים של צער בעלי חיים, בעת בחירותיהם הצרכניות.
נתון זה אינו מפתיע בהתחשב בעובדה שלאורך השנים, נחשפו לא מעט צילומים ממעבדות שעורכות ניסויים בתחום הקוסמטיקה על בעלי חיים. הסרטונים מתעדים ארנבים אשר עובדי המעבדה מזליפים לעיניהם חומרים צורבים למיניהם, כמו גם עכברים וחולדות שמקבלים בכוח כימיקלים שונים בכדי לבחון כיצד גופם מגיב לחומרים המזיקים.
מה שכן, חשוב לדעת שניסויים בבעלי-חיים בתחום הקוסמטיקה אסורים בישראל, אולם חברות אשר עורכות ניסויים מסוג זה בחו"ל, עדיין משווקות את מוצריהן בארץ. מכאן, ישנה חשיבות לסימון מוצרים של חברות שאינן עורכות ניסויים בבעלי חיים. עם זאת, בשנת 2012 ניתנה הנחיה שלא להשתמש בסמל הארנב, המסמן מוצרים שלא נוסו על בעלי חיים. החלטה זו הקשתה על הצרכן הישראלי שמעוניין לרכוש מחברות שאינן לוקחות חלק באכזריות המיותרת. לפיכך, חשוב לדעת שלעיתים לא מופיע סימון הארנב על מוצריה של חברה מסוימת, זאת למרות שהיא איננה עורכת ניסויים בבעלי חיים. לכן, במידה ומתעורר ספק בנוגע למוצר מסוים, אפשר לפתוח את האתר של האגודה, או את האפליקציה, ופשוט לברר באופן מיידי האם ייצור המוצר היה כרוך בסבל מיותר ונוסה על בעלי חיים, או לא.

ניסויים בבעלי חיים – מה זה אומר?

בתעשיית הקוסמטיקה עושים ניסויים מסוגים שונים על בעלי חיים. חשוב להבין, שבניגוד למה שלעיתים מקובל לחשוב, לא מדובר בהכרח בניסוי של המוצר הסופי, אלא בבדיקת התגובה של בעלי החיים לחומרים מסוימים, לעיתים חומרים מסוכנים המובילים ללקויות חמורות ולסבל רב בקרב בעלי החיים. בין הניסויים הפופולאריים בתעשייה, ישנו למשל ניסוי המכונה "LD 50". מטרתו של ניסוי זה היא לבחון מהי כמות החומר אשר תוביל לתמותה של מחצית מבעלי החיים עליהם נוסה החומר, ובסיומו, בעלי החיים שלא מתו נותרים חולים מאוד ובמצוקה קשה. תופעות רווחות הן: עוויתות, פריחות בעור, דימום בעיניים, באף או בפה, קשיי נשימה, שלשול או עצירות ועוד. צריך להבין שהניסוי נערך גם כשמדובר בחומרים בלתי מזיקים יחסית, ובמקרה זה כמות החומר שניתנים לבעלי החיים היא גבוהה באופן חריג, בכדי להגיע למצב שבו מחצית מבעלי החיים בניסוי מורעלים למוות. כמו כן, במסגרת הניסוי לא ממיתים את בעלי החיים הגוססים כדי לגאול אותם מייסוריהם, זאת עקב חשש שמהלך זה יפגע בדיוק של תוצאות הניסוי.
ניסוי נוסף שנהוג בתעשיית הקוסמטיקה מכונה "מבדקי דרייז (Draize Test)", ומטרתו להעריך מהי מידת הגירוי שגורם חומר במגעו עם העיניים או העור. לשם כך, נוהגים להכניס ארנבים לתוך מתקן ריסון, המקבע את גופם כך שרק ראשיהם בולטים החוצה, ובו הם אינם יכולים לגרד את עיניהם. בהמשך, מכניסים לתוך עין אחת של כל אחד מהארנבים את החומר שנועד להיבדק, ולאחר מכן מוחזקת העין סגורה. מאחר ולארנבים אין שק דמעות, הם מפתחים תופעות כמו נפיחות, כיבים, דימום וזיהום. כמו כן, במהלך תקופה זו שוברים ארנבים רבים את מפרקתם במסגרת מאבקם להיחלץ מן המתקן האכזרי.
בגרסת העור של המחקר, מגלחים את הפרווה של הארנב ומסלקים שכבות עור אחדות באמצעות סרט דביק, לפני שמבצעי המחקר מחדירים את חומרי הבדיקה לפצע ומכסים את האזור ביריעות פלסטיק. ראוי לציין שהאכזריות הכרוכה בניסוי זה עלתה למודעות הציבור, מה שהביא לכך שחברות רבות נמנעות מעריכתו. ואולם, ניסוי זה עודנו מתקיים על ידי חברות מסוימות, לעיתים בגרסאות מעודנות יותר, אם ניתן לומר זאת, שכן גם גרסאות אלו כרוכות עדיין באכזריות רבה ומיותרת.

שיתוף ברשתות חברתיות

מה דעתך?