פסח: המצוד אחר הסל הטבעוני הזול ביותר

2

בכל מהדורות החדשות ראינו בימים האחרונים סקירת מחירים לקראת החג. אבל מה עם טופו, חלב סויה, ומוצרים נוספים המשמשים אותנו הטבעונים כבסיס לארוחת החג?

חג הפסח כבר בפתח ואיתו מגיעות גם ההכנות, הקניות והבישולים, ואחריהם – ארוחת החג. חלק מהטבעונים יחגגו את חג השחרור בליל סדר טבעוני למהדרין, ואחרים יציינו את החג תחת שולחן מעורב. בין אם אתם משתייכים לקבוצה הראשונה או השנייה, חומרי גלם טבעונים הם מצרך חובה לקראת ארוחת החג. אז היכן תמצאו את סל הקניות הטבעוני הזול ביותר?
לצורך הבדיקה השווינו בין מספר מוצרים בסיסיים: טופו, משקה/חלב סויה ושמנת לבישול "אלפרו", שכן הללו ישמשו רבים מהטבעונים במסגרת הבישולים לחג. והיכן הסייטן? ובכן, סייטן עשוי כידוע מחיטה, ועל כן הוא איננו כשר באופן עקרוני. ייתכן שישנן דרכים לעשות סייטן מקמח מצה, אבל זה לא משהו שתראו כנראה השנה על המדפים בסופר. בנוסף, חשוב לדעת שחלק ממוצרי הסויה והתחליפים אינם בעלי חותמת כשרות, ועל כן מי שמקפיד על כך צריך להתכונן לכך מראש, ומי שלא מקפיד – כדאי שיצטייד מבעוד מועד, לפני שהללו ייעלמו ממדפי הסופר.

הסל הזול ביותר

בדקנו שש מרשתות השיווק הגדולות וכמו כן את שתי חנויות הטבע הגדולות. קשה לתמחר סל קניות טבעוני, מאחר ובאופן טבעי כל אחד רוכש קטניות שונות וסוגים אחרים של פירות וירקות. בנוסף, יש לא מעט דברים שגם ככה נמצאים בבוידעם, ולכן התמקדנו בסל קנייה בסיסי מאוד ונפוץ יחסית, בכדי לאמוד את פערי המחירים. הסל הנבחר כלל: 1 ק"ג טופו, 2 שמנת לבישול ו-2 חלב סויה, ומצאנו שהמחירים הם (מהזול ליקר): "יינות ביתן" – 61.4 ₪, ב-"COST" יעלה הסל 61.8 ₪, "שופרסל" – 65.1 ₪, "עדן טבע מרקט" – 66.8 ₪, "מגה" – 67.1 ₪, "ויקטורי" – 68.8 ₪, "רמי לוי" – 71 ₪, "ניצת הדובדבן" – 71.5 ₪. ההפרש לא נראה גדול על פניו, אבל צריך לזכור שמדובר בסל בסיסי מאוד והפער באחוזים בין הסל הזול ביותר לסל היקר ביותר עומד על כ-16%. בין המוצרים עצמם מצאנו פערים משמעותיים, שמגיעים ללא פחות מ-65%.
וקצת יותר בפירוט: בכל הנוגע לטופו, מבין המקומות שבדקנו, הכי משתלם לקנות את המארז של 1 ק"ג ב"עדן טבע מרקט", שעלותו 27.2 ₪ בלבד (שקול ל-2.72 ₪ ל-100 גרם, המחיר הזול ביותר ל-100 גרם שמצאנו הן לאריזות של קילו והן לאריזות בגדלים אחרים). הפער בין הטופו הזול ביותר לטופו היקר ביותר, עמד על למעלה מ-45% (לפי חישוב ל-100 גרם). לגבי חלב סויה, הכי זול היה ב"יינות ביתן" של המותג "תנובה", שעלותו 6.6 ₪ לקרטון. הפער בין חלב הסויה הזול ביותר ליקר ביותר עמד על כ-65%. שמנת לבישול "אלפרו" – הזולה ביותר הייתה של המותג "COST" בעלות של 7.4 ₪ בלבד, לעומת המחיר הגבוה ביותר שעמד על 9.9 ₪, המהווה פער של כ-35% בין הזול ביותר ליקר ביותר.

טופו עם ירקות

טופו

ב"יינות ביתן" הטופו של משק צוריאל (300 גרם) היה הזול ביותר, והוא יעלה לכם 9.30 ₪. ב"שופרסל" תוכלו למצוא מגוון פירמות רחב יותר, כאשר הטופו הזול ביותר הוא של חברת "שיזן" ויעלה לכם 10 ₪ עבור 330 גרם. ב"רמי לוי" תוכלו לרכוש בעבור 10.80 ₪ 300 גרם של "כפרי בריא – משק ויילר", כאשר גם ברשת "מגה" הוא הזול ביותר המוצע, אך יעלה שם 11.2 ₪. ברשת "ויקטורי" תמצאו טופו של חברת "ליב" (300 גרם) ב-9.9 ₪ בלבד וברשת "COST" מציעים טופו של משק צוריאל ב-9.6 ₪ (300 גרם).
בחנויות הטבע – ב"עדן טבע מרקט" מציעים טופו של חברת "ליב" ב-11.9 ₪ (300 גרם), וב"ניצת הדובדבן" תוכלו לרכוש טופו של מותג הבית – "ניצת הדובדבן" בעלות של 10.9 ₪ (300 גרם).
לגבי כמויות גדולות יותר (מארזים של 1 ק"ג): ניצת הדובדבן מציעה טופו של מותג הבית – "ניצת הדובדבן" בעלות 29.9 ₪ או של "כפרי בריא – משק ויילר" בעלות זהה. ב"מגה" תוכלו לקנות קילו של "טופו יפני" במחיר זהה – 29.9 ₪, ואילו ב"עדן טבע מרקט" המותג "כפרי בריא – משק ויילר" יעלה 27.2 ₪ בלבד. בשאר המקומות לא מצאנו אריזה של קילו.

משקה/חלב סויה – 1 ליטר

ב"ניצת הדובדבן" חלב סויה של המותג "The Bridge" יעלה 10.9 ש"ח, וב"עדן טבע מרקט" אותו המותג יעלה 9.9 ₪ בלבד. ב"שופרסל" המחיר אטרקטיבי יותר, כאשר משקה סויה או אורז של המותג "גרין" נמכר כעת במבצע של שניים ב-15 ₪. ב-"COST" משקה סויה עמיד של "תנובה" נמכר כעת ב-7.5 ₪ בלבד, או 8.7 ₪ למשקה סויה רגיל של "תנובה", וגם ב"מגה" זהו חלב הסויה הזול ביותר אבל שם הוא יעלה לכם 10.1 ₪. ב"רמי לוי" וב"יינות ביתן" חלב הסויה של "תנובה" הוא הזול ביותר, כאשר ב"רמי לוי" עלותו 8.9 ₪, וב"יינות ביתן" 6.6 ₪ בלבד. ב"ויקטורי" מבחר משקאות הסויה המוזלים רחב יותר, ותוכלו לבחור בין "הפי סויה", "תנובה" או "ISOLA BIO", כאשר כל אחד משלושתם יעלה לכם 9.9 ₪.

שמנת לבישול – אורז או סויה של "אלפרו"

ב-"COST" תשלמו 7.4 ₪ לשני הסוגים, "רמי לוי" – 8.6 ₪ לשמנת סויה או 8.8 ₪ לשמנת אורז. ב"יינות ביתן" שמנת סויה תעלה לכם 8.6 ₪ ושמנת אורז – 8.9 ₪. ב"שופרסל" – 9.9 ₪ לשמנת סויה או אורז, ב"מגה" – 9.9 ₪ לשמנת סויה ו-8.5 ₪ לשמנת אורז, וב"ויקטורי" מצאנו רק שמנת אורז, בעלות של 8 ₪ בלבד. ב"ניצת הדובדבן" עלותה של כל אחת מהשמנות הייתה 9.9 ₪, וב"עדן טבע מרקט" מחיר השמנת הצמחית היה הגבוה ביותר מבין הבדיקות ועמד על 10.5, בעוד שמנת האורז שם עלתה 9.9 ₪.

 

*המחירים בכתבה לוקטו לטובת ציבור הטבעונים באמצעות מידע שהועבר על ידי החברות ו/או על ידי מידע המתפרסם בסניפי החברות ובאינטרנט, מעת לעת. ייתכנו שינויים במחירים בין תאריכים שונים ובין סניפים שונים, וכמו כן עבור חברי מועדון. בכל מקרה של פער במחיר הנקוב בכתבה לבין המחיר בפועל – כמובן שהמחיר המופיע בפועל בחברה הוא הקובע. חג שמח!

שיתוף ברשתות חברתיות

2 תגובות

 1. עמנואל ב

  כתבה טובה, תודה.
  מומלץ לסכם את הכתבה בטבלה, ככה הרבה יותר קל להבין, לזכור ולעקוב אחרי הנתונים.

  חוץ מזה, סל בסיסי מורכב מעדשים, דגנים (לא כשר לפסח, בסדר), פירות וירקות – מהם כן קונים הרבה ולכן לדעתי היה צריך לתת דגש גם על זה.

  סל בסיסי

 2. איזה כיף שלוקחים אותנו בחשבון!!! ב

  טבעונים הם כוח צרכני לכל דבר… ואנחנו רק הולכים ומתרבים! אני מקווה שבשנה הבאה לא רק אתר אחד יעשה כתבה על סל טבעוני, אלא בכל האתרים.. תודה!

מה דעתך?