קוסמטיקה טבעית? ממש לא

1

נניח שרכשתם קרם פנים, דאודורנט או סבון, שעל תוויתו רשום "טבעי". מה זה בעצם אומר? מסתבר שיש משהו שלא מספרים לנו: בישראל, מוצרים המכילים 90% ומעלה חומרים טבעיים אמנם יוגדרו כ"טבעיים", אבל מה באשר לעשרה אחוזים הנותרים? הללו עשויים לכלול חומרים משמרים, בשמים סינתטיים ושלל כימיקלים נוספים

 

לרגל קיומו של הכנס האורגני הראשון בישראל שיתקיים בשבוע הבא בתיאטרון גבעתיים, חושפת אסתר לחמן, רוקחת טבעית אשר תרצה בכנס, מדוע גם בקוסמטיקה "טבעית" תוכלו למצוא עד עשרה אחוזים של כימיקלים וחומרים משמרים: "זה מפתיע אנשים כל פעם מחדש, אבל מישהו חייב לומר את זה בקול רם. מוצרים קוסמטיים שמוגדרים 'טבעיים' צריכים להכיל לפחות 90% של מרכיבים טבעיים, אולם בעשרה אחוזים שנותרו אפשר להוסיף חומרים משמרים או מבשמים סינתטיים ואין פיקוח על העניין הזה. האבסורד הוא שבכל מקרה חומר משמר מהווה בדרך כלל כ-1% בלבד מהמוצר, גם במוצרים שכלל לא מתיימרים להיות טבעיים".
לחמן, המתגוררת במושב שובה שבעוטף עזה ביחד עם בעלה וארבעת ילדיהם, הסכימה לחשוף בפנינו את ההבדל המשמעותי בין "אורגני" לבין "טבעי" בכל הקשור לתכשירים קוסמטיים: "קשה לעכל את זה, אבל מדובר בהבדל של שמיים וארץ", היא מצהירה בביטחון. "אנשים תמיד אומרים שהם אוכלים בריא, מקפידים על אורגני, אבל אם זה ככה אז למה לא להקפיד על זה בקוסמטיקה? הרי העור שלנו הוא כמו ספוג, אין דבר כזה 'שימוש חיצוני בלבד' כי כל דאודורנט, שפתון או קרם שנמרח נספגים דרך עורנו ישר למערכת הדם. אם אסור לאכול את זה – אסור גם למרוח את זה, וזה כלל מספר אחת", היא מצהירה.
עוד מוסיפה לחמן לסביר ש"אם אני אוכלת תפוח לא אורגני, הכליות שלי והכבד ינקו מה שאפשר, אבל אם אני מורחת על עצמי מוצר שהוא כאילו טבעי אבל למעשה מכיל המון חומרי הדברה וחומרים משמרים – זה נספג לי ישירות בדם, כך שזה למעשה חמור יותר. לאחרונה גם עשיתי ניסוי ולקחתי לבדיקת מעבדה סרום שמוגדר כטבעי, אבל התגלו בו כמעט 30% חומרי הדברה, כנראה מצמח הלבנדר שמצוי בו"

לחמן. "לאדמה שלנו יש הרבה מה להציע"

לחמן. "לאדמה שלנו יש הרבה מה להציע"

"רוצה שכל אחד יוכל להכין לעצמו משחת שיניים"

אהבתה של לחמן לצמחים החלה עוד כשהייתה בת שבע. "הייתי מבשלת עם סבתא שלי הפרסייה, שהייתה מתעקשת לכתוש בעצמה תבלינים ולא לקנות טחונים, ושם בעצם התחיל להתבשל אצלי העניין של ללמוד להשתמש בחומרי גלם בצורה שלמה", היא מצהירה. מאוחר יותר, כשהשתחררה משירותה הצבאי ונסעה לטייל בעולם, נמשכה לחמן תמיד לכפרים נידחים, ועל כך היא מסבירה כי "המבחן שלי בכדי לדעת שמקום מסוים לא נגוע בתרבות מערבית היה אם מוכרים שם קוקה קולה או לא. אהבתי להגיע למקומות האלו, שקיימים כמעט בכל מדינה, בין אם במזרח, בסקוטלנד ואפילו במלטה, וללמוד מהמקומיים איך להשתמש בצמחים סביבם. אני לא אשכח שהייתי במלטה ויצאתי עם ילד בן חמש החוצה והוא ידע בדיוק אילו צמחים לקטוף לאימו. זה הדהים אותי".
אז בכך הקשור לטכנולוגיה, ישראל היא מעצמה. אבל מה בנוגע לחיבור לטבע? "התחום הזה בפיגור בארץ והמטרה שלי היא לתת לאנשים את הידע כדי שהם יוכלו להכין בעצמם קוסמטיקה בריאה, אצלם במטבח", מצהירה לחמן. "מנגד, תמיד יהיו גם את אלו שחשוב להם לשמור על הבריאות אבל אין להם כוח להכין לבד ואז הם יכולים לבוא ולקנות, אבל מבחינתי הידע הזה צריך להיות נגיש לכולם".
בכדי לחשוף את הנושא למספר רחב יותר של אנשים, מוציאה בקרוב לחמן מעין ספר מתכונים שיכלול את הפורמולות שלה למוצרים קוסמטיים שונים: "המוטו שלי זה שאין לנו סודות. אני רוצה שכל אחד יוכל להכין לעצמו משחת שיניים טבעית ואורגנית בחמש דקות עבודה. לאדמה שלנו יש הרבה מה להציע לנו, אם זה קוסמטיקה, ריפוי, מאכל או אפילו חומרי ניקוי".

"לבנדר מהצפון ומהדרום לא יהיו זהים"

אלמנט נוסף שעולה תמיד בהקשר של קוסמטיקה על בסיס צמחים, היא באילו צמחים להשתמש – מקומיים, או דווקא אקזוטיים ממקומות רחוקים וקסומים? בהקשר זה, עמדתה של לחמן נחרצת: "אני רוצה לספר סיפור. ניקח לרגע את צמח המרווה שגדל אצלי בגינה. הוא שותה את אותם מים שאני שותה וחשוף לאותה שמש שאליה אני חשופה. אנחנו נושמים את אותו אוויר גם, וכל זה גורם לצמחים המקומיים לפתח מערכת חיסונית שמותאמת ב-100% לגוף שלי. ככה, כשיהיו לי בעיות רפואיות כלשהן, יהיו לאותה מרווה יותר רכיבים טבעיים להתמודד עם הבעיות שלי. פשוט כי היא דומה לי".
עוד מסבירה לחמן כי "אנשים אוהבים חלום של פרח לב הזהב – אם תלך רחוק יש פטריה שהיא אנטי סרטנית או לא יודעת מה, אבל מסתבר שדווקא עשב לימון שגדל פה בארץ, הוא הכי מתאים למי שמתמודד עם המחלה בישראל. הנושא הזה אפילו נמצא כרגע במחקר באוניברסיטת בן גוריון. לכן, בין אם מדובר בכוס תה ועד טיפול תרופתי, אני תמיד משתדלת להשתמש בצמחים מקומיים, ומעבר לזה, אפילו לפי אזורים בארץ. לבנדר מהצפון ומהדרום לא יהיו זהים. בבדיקת מעבדה כשמשווים ביניהם רואים בבירור שהרכיבים הפעילים שונים במינונים ביניהם, ובעיניי זה מדהים איך הצמח גדל בהתאמה מוחלטת לאדם שלידו".

 

אסתר לחמן תרצה בכנס האורגני הראשון בישראל שיתקיים ב-15.5 בתיאטרון גבעתיים.

מידע נוסף על קוסמטיקה אורגנית ניתן למצוא באתר של לחמן "ערוגות הבושם".

שיתוף ברשתות חברתיות

תגובה אחת

  1. עליזה יתום ב

    רשימת ספקים של אוכל אורגני
    אפשר למצוא באתר אוכל אורגני ושאר ירקות

מה דעתך?